A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Belgie - Lutych - Průvodce

Lutych (francouzsky Liège, nizozemsky Luik) je hlavní město provincie Lutych na východě Belgie. Nachází se ve valonské oblasti, proto na dálničních cedulích uvidíte zejména Liège. Aglomerace Lutychu má přibližně 600 000 obyvatel, a je tedy největší aglomerací ve Valonsku a třetí největší aglomerací v Belgii (větší aglomeraci mají Brusel a Antverpy).
Katedrály, Mosty, Muzea, Okolí Lutychu

Lutych je nejdůležitějším kulturním centrem Valonska a jeho obyvatelé jsou převážně frankofonní. Město je sídlem jediné státní frankofonní univerzity v Belgii, založené roku 1817. V Lutychu žije významná italská menšina, což se projevuje v celkovém stylu města a zejména pak v kuchyni. Díky dobrému vodnímu spojení s Francií, Vlámskem a Nizozemskem má Lutych třetí největší říční přístav v Evropě (Port autonome de Liège). Taktéž se toto město může pyšnit statusem železniční uzel západní Evropy.

Katedrály

Co Lutych nabízí v oblasti pamětihodností, co rozhodně stojí za návštěvu? Jako ve středověkém středisku obchodu, církve a vzdělávání, můžete najít spoustu kulturně-církevních staveb. Za zmínku jistě stojí Eglise St-Croix (Kostel sv. Kříže), který je příkladem tzv. halového kostela, který je charakteristický trojlodím o stejné výšce, připomíná tak jakousi halu. Nedaleko tohoto kostela se nachází i dům lutyšského rodáka, skladatele Césara Francka. Rovněž důležitý je Palais des Princes-Evêques (Palác knížete-biskupa), kde převládají pozdně gotické až renesanční prvky architektury, přestože byl postupně přestavován i v novověku. Tento palác má dvě arkádová nádvoří, z nichž je však veřejnosti přístupné jen jedno. A to je skutečně nádherné. Údajně je to největší světská gotická stavba na světě. V komplexu dnes sídlí některé orgány justice a provinční správy.

Eglise St-Martin (Kostel sv. Martina) je známý především vzácnou kavalerií v interiéru budovy. Pokud upřednostňujete větší a monumentálnější stavby, nežli jsou kostely, určitě vám doporučuji navštívit Cathédrale St-Paul (Katedrála sv. Pavla), která sice započala svou existenci ve 13. století jako kostel, ale která byla v 19. století přebudována na katedrálu s novodobou věží. V Belgii není mnoho tolik zajímavých míst, kde se prolíná více prvků z různých slohů. Uvnitř se nachází spousta vzácných předmětů, namátkou jmenuji například několik prací od J. Delcoura, práce ze slonoviny, mobiliář z 19. století apod. Typickým znakem této katedrály jsou vnitřní harmonie a prostota.

Věděli jste, že žákem zdejší školy byl mimo jiné i český kronikář Kosmas?

Mosty

Nádherný pohled na historické jádro města skýtá starý most Pont des Arches (Obloukový most), který se dostal do povědomí širší veřejnosti díky Simenonovým detektivním románům. Mezi Pont des Arches a Pont St-Léonard se nachází tradiční pouliční trh La Batte, kde se dodnes čile obchoduje. Dříve býval tento trh kromě prostoru k obchodním výměnám i místem pro pouliční hudebníky a kejklíře. Dnes již samozřejmě tento malý prostor trhu nestačí, a tak se rozkládá i na několika okolních ulicích. Trh bývá otevřen každou neděli od 8 h do 14 h.

Centrem Starého města je Place St-Lambert (Náměstí sv. Lamberta), které bylo několik posledních let v rekonstrukci. Place du Marché (Tržní náměstí) bývalo po staletí srdcem města. Dominuje mu Fontaine du Perron (Perónova kašna) ve tvaru altánu a s plastikou tří Gracií, symbol svobody provincie a samotného města. Před touto kašnou zde stávala až do 13. století kašna téhož jména, která však symbolizovala svrchovanost moci církevní.

Muzea

Mezi nejzajímavější muzea Lutychu, která asi jinde nenajdete, patří mimo jiné Musée d´Armes (Muzeum zbraní), kde si můžete prohlédnout lovecké, sportovní i válečné zbraně. Kolekce se cení jednak z důvodu vysoké zachovalosti exponátů, jednak z důvodu historické hodnoty zbraní, dle níž se řadí k nejvýznamnějším sbírkám svého druhu na světě. Rovněž Musée d´Art Wallon (Muzeum valonského umění) se řadí k velmi zajímavým svého druhu. Důsledné chronologické uspořádání výtvarných a sochařských děl zvyšuje pedagogicko-didaktickou hodnotu tohoto moderního muzea, jehož stavba byla navržena speciálně pro účely expozice. Součástí je i sbírka hudebních nástrojů. Neméně atraktivní prohlídkou je ta v Musée de l´Art Religieux et d´Art Mosan (Museum církevního umění a umění regionu povodí Maasu). Exponáty jsou dokladem vývoje církevního umění lutyšské diecéze od středověku do 20. století a některé jsou řazeny mezi ty nejcennější, co jsou v Belgii k vidění. V 11 sálech jsou předměty církevního umění nejen místního regionu, ale i vlámské a brabantské školy a německého umění (malba, sochařství, zlatnické práce, manuskripty, texty) za poslední tisíciletí.

Pokud chcete zajít na koncert, zajímavou volbou může být Valonská opera, která sídlí v budově Théâtre Royal (Královské divadlo). Co byste v Lutychu určitě neměli opomenout, je Citadelle (Citadela), která je vybudována na okraji městského jádra. Dostupná je schodištěm Montagne de Bueren z Rue hors Chateau (Ulice vně hradu) nebo autem. Dnes slouží jako kasárna. Taktéž Univerzita na Place d´Aout (Srpnové náměstí) stojí za návštěvu, byť jen zvenčí.

Okolí

Lutych není zajímavou lokalitou pouze jako město, ale skýtá také překrásné okolí se spoustou přírodních památek. Například Jeskyně Ramioul ve Flémalle (18 km jižně od Lutychu) je snad nejhezčí v Belgii. Má tři patra, z toho dvě jsou přístupná veřejnosti. Nedaleko se nachází Muzeum prehistorie Valonska, kde najdete předměty objevené po celém Valonsku v prehistorické době. V Préhistosite, replice pravěkého sídla, si můžete vyzkoušet, jak se kdysi bydlelo a zkusit si běžné pracovní úkony našich prapředků.

Pokud máte čas, jistě navštivte i Lutychu přilehlé zámky. Například Soumagne, půvabný zámek na vodě ve vesnici Wéhimont vzdálené asi 12 km od Lutychu. Je obklopen velkým ovocným sadem, který je vyhledáván zejména v období jarního květu. V jeho okruhu se nachází zábavně-rekreační park s možnostmi sportovního využití. V areálu je k dispozici i kemp, pokud si chcete dopřát starobylou atmosféru, můžete se ubytovat i přímo na zámku.

Rozkošný je také zámek Château d´Aigremont, postavený v 15. století na skále nad Maasem. K vidění jsou zde nástěnné delftské dlaždice.

Citadelle (nahrál: admin)
Citadelle
Fontaine du Perron (nahrál: admin)
Fontaine du Perron
Palais des Princes-Eveques (nahrál: admin)
Palais des Princes-Eveques

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11

Články odjinud